Realitný trh, teda sektor nehnuteľností, je slovenský a český „akciový trh“, ako tvrdí známy slovenský ekonóm Juraj Karpiš. Slováci majú špecifický vzťah k nehnuteľnostiam a je pravda, že ak majú dostatok prostriedkov, tak práve realitný trh je často prvou myšlienkou. Z toho dôvodu prinášame na našich stránkach množstvo informácií aj o tejto oblasti. Spoločnosť 365 Invest realizovala analýzu toho, ako vyzeral rok 2023 v realitnom biznise, ale takisto aj výhľad, ako by mal vyzerať rok 2024. V tomto vývoji sa prelínajú slovenské trendy a takisto trendy svetového vývoja.
Výhľad pre nehnuteľnosti
Rok 2024 v oblasti nehnuteľností budú ovplyvňovať vo všeobecnosti porovnateľné faktory ako aj celý akciový a komoditný trh. Ide predovšetkým vo vojenské konflikty medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou a situácia na Blízkom východe. Rovnako budú vplývať na ceny nehnuteľností a záujem o nich aj cenové trendy v oblasti energií, ropy a plynu. Už dnes sa postupne prepisuje do trhu s nehnuteľnosťami aj situácia v Číne, a to nie len v problematickom čínskom realitnom sektore, ale aj čínskej ekonomike vo všeobecnosti.
Čínská realitní společnost Country Garden Holdings čelí nucené likvidaci. https://t.co/9drnvOeNY3
— e15news (@e15news) February 28, 2024
Realitný trh do veľkej miery súvisí s tradičnými trhmi. Napriek zvyšujúcim sa sadzbám vo vyspelých ekonomikách, ktorými centrálne banky riešili vysokú mieru inflácie (s výnimkou Číny a Japonska), sa ekonomiky udržali na pomerne vysokej úrovni.
Postupne sa väčšina ekonomík rastom síce blíži nule, problémy sa však neukazujú v sektore nezamestnanosti. Práve nezamestnanosť podstatným spôsobom ovplyvňuje ceny nehnuteľností. A to komerčných aj rezidenčných.
Realitný trh ako investícia
Pre trh nehnuteľností je v poslednom čase príznačný postoj vyčkávania. Či je oprávnený, to nám však ukáže až budúcnosť. „Na trhu nehnuteľností zaujalo veľa kupujúcich vyčkávací prístup s očakávaním nižších cien, ktoré sa môže (sčasti) naplniť v tomto roku z titulu priblíženia predstáv kupujúcich a predávajúcich o cene,“ konštatuje Gabriel Balog.
Z pohľadu investora je podstatnou informáciou, že nasledujúcich 12 – 18 mesiacov môže predstavovať zaujímavú príležitosť na investíciu vo svete nehnuteľností. Keďže platí, čo sme konštatovali v úvode, mala by to byť príležitosť pre všetkých Slovákov, pre ktorých je realitný trh primárny.
🇺🇸 𝗔𝗺𝗲𝗿𝗶𝗰𝗸𝗮 realitní bublina 2.0 na obzoru ?
— Financial Insider&Dividend guys (@DividendGuys) February 24, 2024
𝗔𝗿𝗯𝗼𝗿 𝗥𝗲𝗮𝗹𝘁𝘆 𝗧𝗿𝘂𝘀𝘁 #𝗔𝗕𝗥 hypoteční REIT oblíbený mezi dividendovými investory vyplácejí 𝗱𝗶𝘃𝗶𝗱𝗲𝗻𝗱𝗼𝘂 𝟭𝟯% 💰 začíná mít problémy se rostoucí delikvencí svých úvěrů.
Aktuální počet nesplácených… pic.twitter.com/upUlwbszb8
Miera obsadenosti kancelárií začína postupne rásť, ako pripomína analýza. Súvisí to s tým, že čoraz viac firiem zavádza tzv. hybridný typ práce, kde vyšší podiel času trávia zamestnanci v kanceláriách. Postupný pokles inflácie by mal prebudiť aj retail.
Zaujímavou možnosťou sú aj realitné fondy. Diverzifikujú v porovnaní s kúpou jednej alebo viacerých nehnuteľností a znižujú mieru bariéry vstupu do takejto investície. Situáciu v súvislosti s výsledkami popisuje Portál 365 Invest: „Na konci roka 2023 dosiahla celková hodnota aktív realitných fondov podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností 2,6 mld. eur, čo predstavuje rast o 11,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka a zvýšenie o 3,2 % oproti koncu predchádzajúceho kvartálu.“
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (11. – 15. 3. 2024)