Inflácia nám ukrajuje z našich financií. Centrálne banky si projektujú, že to má byť pravidelne približne 2 % ročne. Ostatné vyššie údaje ukazujú, že tento plán celkom nevyšiel a inflácia prekročila jednoznačne ciele. Vo viacerých krajinách sa dostávala až k hranici tzv. cválajúcej inflácie. Jej problém spočíva v tom, že spôsobuje tlak na verejné financie, ale aj súkromné rozpočty obyvateľov. To vyjadrili aj obyvatelia viacerých krajín, ktorých sa týkal prieskum. Práve inflácia ťahá ich vnímanie do negatívneho rámca. Realizoval sa vo vyspelých ekonomikách. Jeho výsledky ponúka Tlačová agentúra Slovenskej republiky vo svojej správe.
TASR: Polovica dospelých sa stresuje pre svoje financie a inflácia je kľúčovým dôvodom
Washington 6. apríla (TASR) – Najmenej polovica dospelých v rade veľkých ekonomík uviedla, že sú v strese pre obavy o vývoj osobných financií. Ukázali to tento týždeň výsledky medzinárodného prieskumu, ktorý uskutočnila americká spoločnosť SurveyMonkey. TASR o tom informuje na základe správy portálu CNBC.
Podľa prieskumu zhruba polovica dospelých v Austrálii, Nemecku a Spojenom kráľovstve sa domnieva, že sú na tom horšie ako pred piatimi rokmi. V USA, Austrálii, Španielsku a Mexiku približne 70 % opýtaných tvrdilo, že sú „vystresovaní“ pre peniaze. Toto percento sa mierne znížilo na 63 % v Spojenom kráľovstve, 57 % v Nemecku, 55 % vo Švajčiarsku a zhruba 50 % v Singapure a vo Francúzsku.
V týchto krajinách polovica až dve tretiny respondentov pritom uviedlo, že sa považujú za súčasť strednej triedy. Okrem Spojeného kráľovstva, kde to bolo len 37 % opýtaných. Napriek tomu, že stredná trieda sa tradične považuje za finančne zaistenú, 45 % až 62 % tých, ktorí sa zaradili do tejto skupiny, sa sťažovalo, že „žijú od výplaty k výplate“.
INFLATION = 9.1%
— MatrixUnraveled (@MatrixMysteries) March 31, 2024
Why are we sending trillions abroad with the highest inflation rate that's ever existed?!? pic.twitter.com/hznRY3ZOP5
Značný počet opýtaných tiež tvrdil, že sa cítia finančne horšie ako ich rodičia a sú pesimistickí, pokiaľ ide o finančnú budúcnosť svojich detí. V rámci skúmaných krajín iba respondenti v Singapure a Mexiku mali pocit, že sú na tom finančne lepšie ako ich rodičia. Inflácia bola často uvádzaná ako hlavný zdroj finančného stresu spolu s nedostatočnými úsporami, ekonomickou nestabilitou a rastúcimi úrokovými sadzbami.
Štúdiu uskutočnili v marci a zverejnili tento týždeň. „Zdravie globálnej ekonomiky, aj keď v niektorých oblastiach slabšie, sa neodráža vo vnímaní priemerného človeka,“ uviedol v sprievodnom článku Eric Johnson, generálny riaditeľ SurveyMonkey. Globálny ekonomický rast sa spomaľuje, no väčšina vyspelých ekonomík sa vyhla recesii, ktorá sa očakávala v dôsledku vysokej inflácie a nárastu úrokových sadzieb.
Trhy práce sa pritom ukázali ako odolné, ale prieskumy napriek tomu odhalili pochmúrne nálady medzi spotrebiteľmi, ktorých tvrdo zasiahol nárast účtov za bývanie aj tovary každodennej potreby.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Veľký výhľad na tradičné trhy a kryptomeny na apríl – Jakub Kraľovanský