Kryptomenový podvod je v poslednom období pomerne časté slovné spojenie. S niektorými podvodmi sa však súdy vysporiadavajú až dnes. Irina Dilkinská namiesto toho, aby zabezpečila súlad kryptomeny OneCoin s právnym a regulačným rámcom, podľa prokurátorov pomáhala s prevádzkou Ponziho schémy. Po krachu kryptomeny v roku 2016 v spolupráci s americkým právnikom Markom Scottom vyviezla 400 miliónov USD na Kajmanské ostrovy.
Milióny podvedených hlásili kryptomenový podvod
Scott, bývalý partner medzinárodnej právnickej firmy Locke Lord, bol začiatkom tohto roka za svoju úlohu v tejto schéme odsúdený na 10 rokov väzenia.
Dilkinská, dnes 42-ročná, bola v marci 2023 vydaná do USA a obvinená zo sprisahania s cieľom spáchať podvod a zo sprisahania s cieľom prať špinavé peniaze. V novembri 2023 sa k obom obvineniam priznala. Sudca newyorského okresného súdu Edgardo Ramos jej určil 4-ročný pobyt za mrežami a nariadil tiež prepadnutie 111,4 milióna USD.
Dilkinská je poslednou vedúcou osobou spoločnosti OneCoin, ktorá sa dostala za mreže za účasť na podvode, ktorý sa začal v Bulharsku v roku 2014 a skončil začiatkom roka 2017.
The Missing Cryptoqueen update 5. Irina Dilkinska (OneCoin's, ahem, head of legal) gets 4 years in prison.
— Jamie Bartlett (@JamieJBartlett) April 12, 2024
Was it because of an accidentally forwarded email? (Top tip: always check the thread before forwarding anything…).
And will she be the last?https://t.co/E8cICYYCt0
Spoločnosť OneCoin, ktorá začala svoju činnosť v roku 2014 a sídlila v Sofii v Bulharsku, uvádzala na trh a predávala fiktívnu kryptomenu s rovnakým názvom prostredníctvom globálnej siete multi-level-marketingu („MLM“). Jej spoluzakladateľmi boli Bulharka Ruja Ignatova a Karl Greenwood, občan Švédska a Veľkej Británie. OneCoin ako kryptomena nikdy neexistovala na žiadnom blockchaine. Počiatočným investorom platili za to, že privedú ďalších investorov. V čase, keď sa ukázalo, že OneCoin je podvod, sa jeho obeťou stalo približne 3,5 milióna ľudí.
Greenwood bol v septembri 2023 odsúdený na 20 rokov väzenia a bolo mu nariadené prepadnutie 300 miliónov USD.
Nezvestná kryptokráľovná
Ignatova je po svojom zmiznutí v Aténach v roku 2017 je, zdá sa, stále na slobode. V roku 2022 bola zaradená na zoznam najhľadanejších osôb FBI, pričom za informácie vedúce k jej zatknutiu bola vypísaná odmena 250 000 dolárov.
Či bude Ignatovová niekedy postavená pred súd, zostáva nejasné. FBI naznačila, že mohla zmeniť svoj vzhľad pomocou plastickej chirurgie alebo cestuje na nemecký pas na Blízky východ či do východnej Európy.
Existujú aj dohady, že Ignatovová je možno mŕtva. V roku 2023 sa objavila správa bulharskej mediálnej organizácie, ktorá naznačovala, že Ignatovová bola v roku 2018 zavraždená a následne rozštvrtená na jachte v Iónskom mori na príkaz bulharského drogového baróna známeho ako „Taki“. V roku 2012 bola už pritom v Nemecku odsúdená za podvod (nešlo o kryptomenový podvod) v súvislosti s akvizíciou jednej spoločnosti jej otcom, na ktorú bol krátko nato za pochybných okolností vyhlásený konkurz. Vtedy dostala podmienečný trest odňatia slobody na 14 mesiacov.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Bitcoin a Ethereum: Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského