Okamžité platby sú pre užívateľov a klientov bánk veľmi vítané. Umožňujú rýchle transakcie, čo zjednodušuje viaceré životné situácie. Dnes tieto možnosti poskytujú len niektoré banky na Slovensku. Od októbra budúceho roka by tieto služby mali ponúkať všetky banky na Slovensku a teda by mali byť prístupné pre všetkých klientov. Uviedla to v správe Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Prvé banky začali poskytovať tieto služby už v roku 2022. Budúci rok by sa teda tento proces mal skompletizovať.
TASR: Okamžité platby už v októbri 2025
Bratislava 19. marca (TASR) – Prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne povinné najneskôr od 9. januára 2025 a ich odosielanie najneskôr od 9. októbra 2025. V krajinách mimo eurozóny majú byť povinne dostupné o dva roky neskôr. Do konca roka 2025 sa tak okamžité platby stanú novým normálom aj v slovenskom bankovom sektore, informovala v utorok Slovenská banková asociácia (SBA).
V Úradnom vestníku Európskej únie bolo zverejnené nové nariadenie o okamžitých platbách, ktoré nadobudne účinnosť 8. apríla tohto roka. Poskytovatelia platobných služieb so sídlom v eurozóne majú následne lehotu deväť mesiacov na prípravu prijímania a 18 mesiacov na prípravu odosielania okamžitých platieb v eurách.
„Zároveň podľa nariadenia akékoľvek poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb účtuje platiteľom a príjemcom v súvislosti so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad, nesmú byť vyššie než poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu,“ priblížila SBA.
Tri najväčšie banky na Slovensku dnes začali poskytovať okamžité platby pre firmy aj ľudí. Medzi Slovenskou sporiteľňou, VÚB a Tatra bankou môžu platby trvať len pár sekúnd, nie deň ako doteraz. Otestovali sme, ako to funguje.
— Minúta po minúte (@spravy_mpm) February 1, 2022
#BankyAPoisťovne https://t.co/7wjErihM1J
Pre zvýšenie ochrany pred podvodmi a posilnenie dôvery v platby zavádza nariadenie novú službu Overenia príjemcu, ktorú budú môcť klienti v rámci eurozóny využívať od októbra 2025. Platiteľ si bude môcť pri zadávaní platby prostredníctvom svojej banky overiť zhodu zadaného čísla účtu (IBAN) s menom príjemcu. Na základe spätnej informácie o miere zhody sa klient bude môcť rozhodnúť o autorizácii platby.
Na Slovensku boli okamžité platby na dobrovoľnom základe spustené 1. februára 2022 v súlade s národným plánom, ktorý vypracovala Národná banka Slovenska (NBS) v spolupráci s SBA, Ministerstvom financií (MF) SR a Štátnou pokladnicou. Zaviedli ich v tom čase tri banky – Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou. Tieto majú viac ako 50-percentný podiel na platbách a viac ako 50-percentný podiel na celkovom počte otvorených účtov v SR. Ďalší členovia SBA, ktorí zaviedli okamžité platby postupne, sú Oberbank AG pobočka zahraničnej banky v SR a J&T Banka.
„SEPA okamžité platby sú obľúbené medzi klientmi bánk na Slovensku, ich počet a objem neustále narastá. Bankové domy naprieč celou Európou, aj vzhľadom na pomerne náročný proces implementácie, ich zavádzajú postupne,“ priblížila asociácia. Bankové systémy pritom musia byť v prevádzke nepretržite a musia poskytovať aj podporovať dobrú užívateľskú skúsenosť pri zachovaní prísnych štandardov z oblasti kybernetickej bezpečnosti a boja proti praniu špinavých peňazí.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského – Bitcoin a Ethereum