Indexy S&P500 a DXY sú pre tradičné trhy kľúčové. Prvý z nich vyjadruje výsledky piatich stoviek najväčších spoločností, ktoré sú obchodované na burzách v Spojených štátoch amerických. DXY je ukazovateľ sily amerického dolára. Ten napriek tomu, že je pôvodne americký, zaujíma investorov po celom svete. Dôvodom je, že dolár je rezervnou menou sveta, obchoduje a vyjadruje sa v ňom množstvo ďalších aktív. Vývoj na týchto indexoch tak kreuje aj náladu celého trhu. Je potrebné dodať, že indexy S&P500 a DXY sa väčšinou obchodujú inverzne.
S&P500 – Týždenný graf
S&P500 minulý týždeň prepadlo cez trendovku. Avšak piatok a rast v piatok situáciu ako tak zachránil, pretože dokázal z týždenného grafu urobiť dlhší knôt. Rovnako som fakt zvedavý, ako otvoríme dnes a v akom duchu budeme pokračovať. Dva po sebe klesajúce týždne sme tu nemali už viac ako pol roka.
Ak by sme aj tento týždeň klesli, tak to naozaj môže byť začiatok korekcie avšak v tomto momente to ešte nevieme. Tento týždeň sa v USA bude vyhlasovať aj inflácia, takže aj tá môže rozhodne zamiešať karty.
DXY
Tu si myslím, že môže nastať tuhší boj, ale trendovka je jasne zlomená. Ešte treba prekonať práve tú rezistenciu.
Inflácia
Aktuálne je to fakt celé o tom, že kedy FED konečne zníži úrokové sadzby. zatiaľ čo pravdepodobnosť, že tak urobí na najbližšom zasadnutí v máji je skoro 0 %, tak v júni tomu dáva možnosť už zhruba 40 % expertov. V apríli FED nezasadá. veľkým problém pre infláciu v USA je aj ropa. Ak ceny ropy pôjdu hore, tak sa to premietne všade.
Ďalším veľkým problémom sú aj pracovné miesta v USA. V americkej ekonomike pribúdajú pracovné miesta už 39 mesiacov po sebe, čo predstavuje piate najdlhšie obdobie expanzie zamestnanosti v histórii. Miera nezamestnanosti v USA je 3,8 %. Nezamestnanosť sa drží pod hranicou 4 % už 26 mesiacov v rade, čo zasa v tomto kontexte znamená najdlhšiu sériu od konca 60. rokov 20. storočia. Napriek vysokým úrokovým sadzbám je teda zamestnanosť stále veľmi nízka a toto tiež absolútne nesedí FED.
Inflácia – CPI
Aktuálne inflácia v USA je 3,2 % a trh očakáva zvýšenie na 3,4 %. Už len to, že sa očakáva samotné zvýšenie inflácie je veľmi negatívne. Ak by však prišiel výsledok 3,5 % a viac, tak to môže byť naozaj veľmi zlé. Inflácia neustále stagnuje a hýbe sa medzi 3,0 – 3,8 %. Tento mesiac teda už základné prognózy sú také, že inflácia bude stúpať.
Naopak ak by stúpla menej ako sa čaká prípadne klesla mohlo by to byť pozitívne. Ak inflácia stúpne viac ako sa čakalo, tak to len zase podnieti diskusia či vôbec FED naozaj zníži úroky v prvej polovici roka alebo nie. Streda môže byť na trhoch veľmi volatilná.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Bitcoin a Ethereum – Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského