Rozruch okolo blížiaceho sa halvingu a prudký úspech ETF vyniesli cenu Bitcoinu na najvyššiu doterajšiu úroveň (ATH – All Time High). V marci 2024 boli zaznamenané historicky najvyššie mesačné príjmy bitcoinových ťažiarov, ktoré tesne prekročili 2 miliardy USD. Pozoruhodné pritom je, že menej ako polovica týchto príjmov pochádzala z transakčných poplatkov. Je to zmena oproti decembru minulého roka, keď to bolo naopak a transakčné poplatky prevyšovali odmeny za ťažbu prvej kryptomeny. Väčší ťažiari využili ATH a zarobené peniaze použili na modernizáciu svojich zariadení a zabezpečenie maximálne výkonného hardvéru.
(Ne)ohrozená bezpečnosť siete
Tak ako sa ťažiari snažia modernizovať, aby zvýšili svoje šance pri ťažení nových blokov, mohlo by dôjsť aj k opaku. Ak značný počet ťažiarov vypne svoje zariadenia z dôvodu zníženej ziskovosti po halvingu, celková výpočtová výkonnosť bitcoinovej siete, známa ako hash rate, by sa mohla znížiť. Nižší hashrate znamená, že sieť je menej bezpečná a zraniteľnejšia voči určitým typom útokov, ako je napríklad 51 % útok.
Okrem toho v prípade, že výkonnosť celej siete výrazne klesne a ťažiari budú uprednostňovať transakcie s vysokými poplatkami, môže sieť zaznamenať pomalší čas spracovania transakcií. Toto spomalenie by mohlo ovplyvniť používanie Bitcoinu, najmä v prípadoch, keď je včasné vysporiadanie transakcie kľúčové. Nižšia rýchlosť hashovania by tak mohla narušiť dôveru v bezpečnosť siete, cenu a mieru adopcie v spoločnosti.
Výrazný a dlhodobý pokles hashrate je ale nepravdepodobný, keďže protokol obsahuje úpravu obtiažnosti po vyťažení každých 2 016 blokov. Tento automatický proces zabezpečí, aby sa nové bloky vytvárali približne každých 10 minút.
Nové príležitosti pre Bitcoin
Predchádzajúce halvingy sa vo všeobecnosti spájali s prosperitou Bitcoinu, ale boli známe aj tým, že vo veľkom otriasli doterajšími predpokladmi. Aj teraz vidíme niekoľko príkladov trhových zmien. Tým, že ťažiari modernizujú svoje vybavenie pred blížiacim sa halvingom, vypredávajú staršie kusy techniky. Tisíce z nich si tak našli cestu k ambicióznym ťažiarom napríklad v Afrike či Latinskej Amerike. Lacná vodná energia z Etiópie už priťahuje pozornosť medzinárodného kapitálu a krajina sa môže stať novým ťažobným centrom, do ktorého putuje veľa vyradeného „železa“ za drobné.
Niektoré spoločnosti prechádzajú aj zmenou svojho biznis modelu. Napríklad americká spoločnosť Arkon Energy, zaoberajúca sa infraštruktúrou dátových centier, ohlásila veľký nákup najmodernejších zariadení na ťažbu (Antminer S21s a T21s). Namiesto toho, aby ich ponúkla svojej ťažiarskej klientele, spoločnosť má v úmysle inovovať svoj biznis model a jednoducho ťažiť Bitcoin samostatne.
NEW: Big banks are now reaching out to #Bitcoin miners directly to buy #Bitcoin because of "supply shortages on exchanges."
— Simply Bitcoin (@SimplyBitcoinTV) April 4, 2024
Per CEO of Hut8 Mining pic.twitter.com/nROJ3aPpY5
Ťažobná spoločnosť Hut 8 sa okrem modernizácie a hľadania nových efektívnych energetických zdrojov na ťažbu BTC pustila aj do vývoja vysoko výkonných výpočtových operácií a využívania umelej inteligencie. Príležitosť pre hráčov na trhu predstavujú aj inovácie na BTC sieti, či už ide o druhú vrstvu Lightning Network alebo Bitcoin Ordinals. Bez ohľadu na to, čo sa stane po aprílovom halvingu, niekoľko konštánt sa zdá byť veľmi spoľahlivých. Po poprednom svetovom digitálnom aktíve bude obrovský dopyt a kryptomenová komunita bude mať rovnakého inovatívneho ducha ako vždy. Či už BTC závratne vyskočí alebo sa bude správať nepredvídateľne.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Reality sú v kurze – fondy vykazujú značný nárast