Toyota patrí medzi najväčších automobilových výrobcov na svete. Nedávno ju však zasiahla séria škandálov, ktoré spôsobili otrasy v priemysle. Aj napriek tomu analytici zatiaľ zachovávajú opatrný optimizmus, ak sa pozrieme na výhľad do budúcnosti.
Škandály automobilky
V posledných mesiacoch sa Toyota dostala do pozornosti pre falšovanie žiadostí o certifikáciu testov. Tento rozruch prišiel v čase, keď Japonsko má reputáciu vysoko kvalitných a spoľahlivých výrobkov a služieb, čím sa poškodila povesť tohto automobilového gigantu. Okrem Toyoty sa do škandálu zamiešali aj ďalší veľkí japonskí výrobcovia automobilov ako Mazda, Honda, Suzuki Motor a Yamaha Motor.
Daily Market News with FXOpen – 14 June 2024
— @FXOpenBroker (@FXOpenBroker) June 14, 2024
🔸Toyota Has Been Rocked by A String of Scandals — But Analysts Are Unfazed;
🔸Yen Falls After BOJ Decision; Euro Stutters Towards Weekly Loss;
🔸Gold Eyes First Weekly Gain in Four on Cooling U.S. Inflation.#xauusd #marketupdate #xau pic.twitter.com/uM2N3grZYJ
V roku 2023 Toyota držala podiel na trhu vo výške 10,7 % celosvetovo, čím potvrdila svoje postavenie lídra v automobilovom sektore. Avšak dopady škandálu boli vážne, pričom len Toyota sama stratila 2,45 bilióna jenov (15,62 miliardy dolárov) na trhovej hodnote po odhaleniach. Tento vývoj vzbudil obavy investorov o integritu spoločnosti a jej dlhodobú finančnú stabilitu.
Vyjadrenie Toyoty a prijaté opatrenia
Na krízu reagoval predseda Toyoty, Akio Toyoda, verejným ospravedlnením a oznámením pozastavenia zásielok a predaja troch modelov. Tieto kroky mali za cieľ riešiť rozdiely v testovaní a certifikáciách niekoľkých modelov, vrátane Corolla Fielder, Corolla Axio a Yaris Cross.
Aktuálny škandál nasleduje po predchádzajúcich bezpečnostných problémoch v dcérskej spoločnosti Toyoty, Daihatsu, kde sa odhalili rozdiely v jednotkách ovládania airbagov a v bezpečnostných testoch. Podobné incidenty boli hlásené aj u Hino, dcérskej spoločnosti Toyoty, ktorá falšovala emisné údaje na určitých motoroch až do roku 2003.
Toyota sklamala
Napriek turbulenciám analytici zatiaľ vyjadrujú opatrný optimizmus ohľadom obnovy Toyoty. Akcie zažili výrazný pokles od vypuknutia škandálu, ale odborníci veria, že dopady na výkonnosť a spätné volania budú minimálne. Analytici zo Citi zdôraznili, že neskôr vykonané prísne testy môžu zmierňovať škody spôsobené nepravidelnosťami v certifikačných procesoch.
Budúca perspektíva a sentiment investorov
Do budúcnosti ostáva sentiment trhu k Toyote zmiešaný. Aj keď škandál zjavne zatrasie dôverou investorov, analytici predpokladajú len mierne zníženie produkčného výstupu a predaja. Väčšina analytikov si zachováva pozitívny postoj a odporúča „kúpiť“ alebo „nadmerne vážiť“ akcie Toyoty, s predpokladaným rastom jej ceny na trhu.
Hoci Toyota čelí následkom týchto škandálov, odolnosť značky a aktívne opatrenia prijaté na riešenie problémov by mohli umožniť obnovenie dôvery v najbližšej budúcnosti. V rámci neustáleho vývoja automobilového priemyslu bude kľúčové obnoviť dôveru a udržať transparentnosť pre návrat Toyoty na vedúcu pozíciu na globálnom trhu.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (17. 6. – 23. 6. 2024)
POZVÁNKA na FREE DISCORD
Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!