Európska centrálna banka (ECB) by mohla tento rok znížiť úrokové sadzby viac ako trikrát.
A ich zníženie by sa nemalo zadržiavať, ak americký Federálny rezervný systém odloží redukciu svojich úrokových sadzieb.
Uviedol to v pondelok guvernér litovskej centrálnej banky, politik Gediminas Šimkus. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Podľa Šimkusa Európska centrálna banka by mohla znížiť svoju depozitnú sadzbu zo súčasných 4 % v júni aj júli.
Európska centrálna banka bude znižovať viackrát
„Existuje vyše 50-% pravdepodobnosť, že tento rok dôjde k viac ako trom zníženiam úrokových sadzieb,“ povedal novinárom vo Vilniuse. „Tri zníženia sadzieb sú konzervatívny odhad,“ dodal.
ECB minulý týždeň naznačila redukciu sadzieb v júni, ale prezidentka banky Christine Lagardová zároveň uviedla, že banka nesignalizuje žiadny krok nad rámec toho v júni vzhľadom na neistotu ohľadom hospodárskeho rastu aj inflácie v eurozóne.
Trhy tento rok predpovedajú len tri zníženia úrokov ECB, keďže v predchádzajúcich týždňoch revidovali svoje prognózy po tom, ako neočakávane vysoká inflácia v USA naznačila odklad redukcie sadzieb Fedu až do jesene.
The Federal Reserve is in no rush to cut interest rates. Policymakers at the European Central Bank and the Bank of England don't have the luxury of time, @marcusashworth (via @opinion) writes https://t.co/tw3kwRXjsE
— Bloomberg Markets (@markets) April 14, 2024
Šimkus odhaduje pravdepodobnosť, že ECB by mohla znížiť úrokové sadzby aj v júli na „väčšiu ako nula“. Bagatelizoval pritom vplyv rozhodnutí FEDu a vyhlásil, že ECB bude robiť nezávislé rozhodnutia, pričom jedinou otázkou je, ako rozdielna trajektória úrokových sadzieb ovplyvní reálnu ekonomiku.
„Odmietam myšlienku, že eurosystém prijíma rozhodnutia na základe toho, čo robia politici v USA. Neexistuje tam žiadna súvislosť. Ale rozdielne politiky, samozrejme, zmenia obchodné podmienky a ekonomický vývoj v oboch jurisdikciách,“ dodal Šimkus.
Poznamenal tiež, že prekvapenia v ekonomike pravdepodobne neprepíšu plány na júnové zníženie úrokových sadzieb, ale neočakávaná eskalácia globálneho napätia môže stále ovplyvniť plány ECB.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (15. 4. – 21. 4. 2024)